Von Karajan 2011-05-01 17:36:42
Koszt modernizacji 330 km Gdansk - Warszawa to ca 6 miliardow zl w efecie pozwoli przejechac ta trase w ponad 2 godziny jeśli będzie Pendolino. Jeśli nie 2 godziny 40 minut.
Cześć Zbyszek 2011-05-17 16:27:56
Wystarczy cofnąć się pamięcią do lat dziewięćdziesiątych, by zrozumieć, skąd wzięło się takie a nie inne postrzeganie przedsiębiorczości. Statystyki mówią, że firmy z polskim kapitałem z jednej strony notują najwyższą rentowność w UE a zarazem z drugiej płacą najgorzej i najgorzej traktują pracowników. Tyle.
Cześć Zbyszek 2011-05-17 16:20:11
Polaryzacja rynku pracy w systemie 20/80 to zjawisko dość dobrze znane na Zachodzie (szczególnie w USA). Od końca lat 70tych do początku XXI w. zarobki tzw. specjalistów (overclass)- lekarzy, prawników, inżynierów, finansistów, programistów etc. wzrosły w ujęciu realnym o 20% a uwzględniając cięcia i nowe ulgi podatkowe rzeczywisty wzrost wyniósł ... ponad 60%. W tym samym czasie wartość nabywcza pozostałych 80% zatrudnionych w USA spadła o 20%. Galopująca stratyfikacja społeczna jest naturalną konsekwencją wycofania się państwa z funkcji redystrybucyjnej. Przećwiczono to już na "poligonach doświadczalnych" neoliberalizmu w Ameryce Łacińskiej. W USA również widzimy ten proces. Mamy tam liczącą ułamek procenta "klasę próżniaczą" (wielki biznes i finansjera, sportowcy, aktorzy, piosenkarze, ludzie mediów), 20% "klasę średnią" oraz pauperyzujące się pozostałe 80%. Właściwie już nas to spotkało. Zastanawia mnie, dlaczego polskie instytucje rządowe tak niechętnie podają do wiadomości informacje o razwarstwieniu społecznym w Polsce (tzw. Indeks Giniego). Dane Eurostat, OECD Factbook czy CIA Factbook pochodzą sprzed 6-7 lat. Czyżby ukrywali, ze już "dogoniliśmy"... Meksyk?
nieogłupiony 2011-05-17 15:36:02
Oby to co Larsson mówił dotarło do zaczadzonych w rodzaju "profesora" Rybińskiego i jego klonów, bo na to że dotrze do takich zakutych łbów jak Balcerowicz i jego szczekaczki to nie ma co liczyć.
trasat 2011-05-17 10:39:36
W Polsce potrzebna jest korekta efektów transformacji ustrojowej. Zbudowano ustrój gospodarczy oparty na ekstremalnie rozumianych mitach wolnego rynku i przedsiębiorczości. W Europie ok. 15% ludzi ma predyspozycje do prowadzenia przedsiębiorstw. Zapewniam też, że zwykle nie nadaje się do tego wybitny wynalazca, uczony, czy artysta. Przedsiębiorca, to słabe poczucie ryzyka, nastawienie na relacje handlowe z otoczeniem, umiejętność motywowania do pracy innych. Nie może istnieć dobra gospodarka, jeśli wszyscy będą tylko handlować. Potzrebna jest aktywna polityka gospodarcza państwa. Propaganda ogłupiła ludzi, którzy uwierzyli, że "samo się zrobi". Takie skrzyzowanie Balcerowicza z Korwin Mike. Ale ta ideologia jest ciągle lansowania, mimo, że rzeczywistość w oczywisty sposób jej zaprzecza. Larsson lansuje ideologię opozycyjną wobec tego. Dobrze, że się zrobił w Polsce modny. Może BKŚom coś zmądrzeje w ich główkach:)
Pawel 2010-12-29 15:19:39
esli chcemy pokonac Kapitalizm musimy stworzyc silniejszy system ekonomiczny. Uzyjmy ekonomi do walki z ekonomią. Skoro Kapitalizm ogranicza konsumpcje przez cyfry na monetach , to dajmy człowiekowi za prace monete bez cyfry, wtedy bedzie NIEOGRANICZONA KONSUMPCJA.Kapitalizm się wykrwawi gdyż sam nigdy nie bedzie mógł dawac takiej wydajności to jak ten wzór:
potrzeba =praca = konsumpcja ,jesli jest cyfra na monetach to nigdy 100% nie mozna skonssumowac a więc jest nadwyżka owoców pracy które będą się marnowac lecz nigdy potrzeba nie bedzie zaspokojona w pełni i ogranicza to dobrobyt.

Zaś jeśli:

potrzeba=praca=nieograniczona konsumpcja, to wszystko co jest wyprodukowane i każde inne dobro czy usluga w pełni wykorzystuje potrzebe i daje nieograniczona konsumpcje.Więc można powiedziec że 100% potrzeby zamienia się w 100% konsumpcji przez prace a w dodatku skoro ludzkie potrzeby się nigdy nie kończą to również konsumpcja.To system gospodarczy o nazwie Komunalizm .

Każde potrzeba na byc realizowana przez usługe nie przez sprzedarz.

http://www.mlodzisocjalisci.pl/f/images/avatars/20243134674c0b81d4b1a44.gif
ROBURY 2011-03-23 17:20:47
Ewaryst lat temu bodajże ze dwadzieścia ktoś, kogo bardzo cenię
(profesor ekonomii zachodzniego uniwersytetu) podczas pobytu w Polsce zwrócił mi uwagę, że jakoś nikt nie sięga do wybitnych osiągnięć "naukawych" ówczesnego guru prof. Balcerowicza. Wskazał miejsce przechowywania: były to czasopisma wydawane przez SGPiS, matecznik naszego profesora... Faktycznie, w latach 70-tych można tam znaleźć teksty LB bardzo daleko odbiegające od tego, co głosi on dziś, czy nawet w 1989/1990.
No i któż wówczas wiedział, że tenże prof. LB był prorektorem Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu, zastępując tam samego koryfeusza wszechnauk, bo prof. dr. hab. mgr. generała dywizji Józefa Baryłę :) Akurat ten osobnik najbardziej znany był z tego, że stał na czele mundurowego "Komitetu Antyalkoholowego" w składzie: ówże Baryła, gen. Oliwa, gen. Teodor Kufel, płk Marian Spirytus (i ponoć wcześniej był też płk Żyto z UB) ale wyjechał do Szwecji w 1968, a tam wiadomo, prawie prohibicja.
Wracająć do LB - lifting twarzy bardzo korzystnie poprawił jego niegdysiejszy wizerunek, ale dawnej tfu-rczości poprawić się nie da. To było naprawdę kompromitujące, jak człowiek na jakimś poziomie mógł wypisywać takie rzeczy!
Anty 2011-03-23 15:49:00
Dobrze, że Panstwo dali tego linka na Polityce.
A panu Mirkowi napisze to samo co pod artykulem o szwedzkiej emeryturze.
Pomineto inny wazny aspekt, pracujace nastepne pokolenia jako gwarant emerytur. Otwarte fundusze emerytalne to piramida wymuszona przez miedzynarodowy kapital(czytaj zlodziei bez nazwisk i przynaleznosci panstwowej), dlatego jest taka niechec do szwedzkich ofe w Szwecji. Ale on są dobrowolne. Do tego nalezy dodac dochody panstwa, nie tylko z podatkow ale rowniez jako przedsiebiorstw, np. Vattenfall, panstwowa firma. Artykul w Polityce nie opisuje calej szwedzkiej rzeczywistosci, np. cudzoziemiec, ktory chce otrzymac emeryture w Szwecji musi mieszkac tutaj 40 albo 30 lat i najlepiej pracowac. Artyul generalnie pisze prawde. Polnoc kraju kwitnie gospodarczo dzieki emerytom, a jakosc starosci skokowo wzrasta. Dzieki polityce gospodarczej jaka jaka sie praktykuje, ale tez dzieki podejsciu do drugiego czlowieka. Ucza tego od dziecka. Generalnie dobrze mi sie tu zyje mimo zimnego klimatu. U Dunow, Finow i Norwegow jest podobne podejscie. Teraz w Szwecji zywnosc tak nie idzie w gore jak w Europie bo korona sie bardzo wzmocnila.A Larsson troche szuka dziury w calym, ale jest tu bardzo modny. Taka mentalnosc wymusza, ze kapital nie moze swinic, bo by go wyrzucili z kraju. Ludzie sa dumni, ze na szwedzkie powiesci sa teraz wziete i tak zarabiaja.
Do Anty 2011-03-23 16:33:40
Anty wytwarzaj prawdziwą wartość dodaną jak , Szwedzi, Norwegowie, Niemcy, to będziesz zarabiał tyle, co onii brał dobrą emeryturę. Ich bogactwo nie wzięło się z powietrza. Oni mają wysoko rozwinięte przemysły, my montownie samochodów i telewizorów. Oni mają wysoko rozwiniętą naukę współpracującą z biznesem, my "naukowców" zajmujących się w większości dydaktyką na 5 etatach w Wyższych Szkołach Płacenia Czesnego. Oni płacą nieco wyższe podatki, ale mają doskonale rozwiniętą infrastrukturę, my - najdroższe na świecie autostrady w budowie.Oni patrzą biznesowi na ręce, my walczymy pana inwestora. A i tak Larsson pokazuje, że patologie się zdarzają.
Mirek 2011-03-23 15:32:48
Czemu Larsson bardziej stanowczo nie pisał o skutkach utopii jakim jest GATT i globalny wolny handel? Demokracja Ekonomiczna to rozmawianie o ojczyźnianych i globalnych problemach językiem matematyki, socjologii i ekonomii. Taka próba, choć tylko do jednego ze strumieni pieniądza została podjęta w czasie debaty dwóch ekonomistów Rostowski - Balcerowicz.
Sylwek 2011-03-23 15:34:33
Mirek jeżeli ekonomiści (a i to nie wszyscy) potrzebują 20 lat, aby zorientować się w tym, co widać gołym okiem od początku, to jak można mieć elementarne zaufanie do jakichkolwiek panów ekonomistów? A powieść w miarę dobra, choć przereklamowana i dość młodzieńcza.
EWARYST FEDOROWICZ 2011-03-23 17:28:50
I jeszcze jedno: dociśnięty przez Piaseckiego o ściemę w reklamach obiecujących nieszczęśnikom palmy i złote piaski, guru odpowiedział , że "nie może odpowiadać za jakieś tam reklamy" - słodkie, prawda?
Uważny mężczyzna 2011-03-25 18:40:40
Przecież Biedronkę założyli polscy przedsiębiorcy. Gdy odpowiednio urosła, sprzedali ją Jeronimo Martins. Ci sami przedsiębiorcy założyli też Żabkę. I też ją sprzedają jak wartość urosła.
P.S Kupowałem za Kaczyńskiego w Biedronce, kupuje za Tuska i będę kupował za Napieralskiego, Kluzik czy tam Palikota. A co, stać mnie jeszcze.
Mirek 2011-03-23 16:38:04
Do Do Anty. I Duńczycy, i Norwegia i Finlandia tez miała taki potężny przemysł i silną naukęjak Niemcy? Co Ty koleś paliłeś albo paliłeś? Zdecydowali się na inny model gospodarowania, inne reguły gry i tyle.
Marek Kowal 2011-03-28 01:36:50
Postępująca tabloidyzacja całego życia, to nasze "remiziane" Beverly
Hills wyklucza istnienie starości, biedy, niepełnosprawności, bezdomności, która nie jest "sama sobie winna". I taki dysonans poznawczy, z jednej
strony: z jednej strony modny na świecie pisarz, modna książka. Popularna jak iPad czy kawa ze Starbucksa, a w środku poglądy tak niemodne wśród naszej Beverly Hills młodzieży. Więc może z tego "zacietrzewienia" autora coś dobrego wyjdzie dla nas, Polaków, Polski.
Mirek 2011-03-23 17:30:29
Ewaryst ja nie myślę, że Balcerowicz jest santo subito. To nie on w tej debacie podjął próbę... pzdr
Fan Salander 2011-03-23 19:12:11
Ludzie to tekst o kryminale, a wy że Balcerowicz i Balcerowicz i że OFE. Normalnie nawet z łóżka Salander Balcerowicz ma wyskakiwać? Litości!
wrogosc 2011-03-25 18:36:29
Wrogosc wobec Biedronki, to wrogosc wobec kapitalu zagranicznego, czyli wrogosc wobec Balcerowicza, czyli populizm.
Kot 2011-03-30 19:02:49
"Populizm, populizm, populizm. Znamy to słowo i nie lubimy. Dla neoliberałów każde upomnienie się o prawa pracownicze i socjalne jest populizmem. Ci, których ośmiesza się jako populistów, bardzo często mówią rzeczy sensowne - sensowne i właśnie dlatego wyśmiewane. Kiedyś bogaci odczuwali poczucie winy wobec biednych, dzisiaj robią sobie z nich śmichy-chichy". Kojarzy się trochę z Larssonem:)
Jasna Polana Centrum Informacji Anarchistycznej 2011-04-16 00:11:54
W sieci pojawił się dziś nowy, piąty już numer Jasnej Polany, czasopisma dotykającego między innymi tematu swobód obywatelskich i wewnętrznego rozwoju jednostki. W numerze znajdziecie: •Słowem wstępu; •Królestwo Boga jest w tobie - Lew Tołstoj; •Aby Ameryka żyła, Europa musi umrzeć - Russell Means; •O znaczeniu stowarzyszeń - Edward Abramowski; •Znaczenie konfederacjonizmu - Murray Bookchin; •Życie w rewolucyjnej Barcelonie - Manolo Gonzales; •Posiadanie i bycie w doświadczeniu codziennym - Erich Fromm; •Podróż - Marcin Kreczmer
Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Kultura | Militaryzm | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Twórca pisma prosi o kontakt znające angielski osobych chętne do współpracy (email w stopce redakcyjnej pisma)

http://www.box.net/shared/tood52yyy9

pozdrowienia z Centrum Informacji Anarchistycznej